Az esküvő egyik legfontosabb része maga a szertartás, ahol a pár hivatalosan is fogadalmat tesz egymásnak. A szertartás menete változhat a kultúrától és a vallási szokásoktól függően, de az alábbiakban a legáltalánosabb esküvői szertartások főbb elemeit mutatom be.
1. Bevonulás
Az esküvői szertartás hagyományosan azzal kezdődik, hogy a vendégek helyet foglalnak, majd a vőlegény, az esküvői tanúk, és végül a menyasszony bevonul. A menyasszony bevonulása általában a ceremónia egyik legemlékezetesebb pillanata, és gyakran kíséri zene.
2. Üdvözlés
Az üdvözlés során a szertartást vezető személy (pl. pap, lelkész, vagy polgári anyakönyvvezető) üdvözli a vendégeket és beszél a házasság jelentőségéről. Ezután a házasságkötő felteszi a kérdést a párnak, hogy hajlandóak-e házasságot kötni, mire ők igennel válaszolnak.
3. Olvasmányok és Beszédek
Ebben a részben lehetőség nyílik a családtagoknak, barátoknak, vagy a házasságkötőnek beszédeket mondani, verseket, vagy más olvasmányokat előadni. Ez a rész személyes és érzelmes pillanatokat tartalmazhat.
4. Fogadalmak és Gyűrűk Cseréje
A fogadalmak cseréje az esküvői szertartás központi része. A pár kifejezi szeretetét és elkötelezettségét egymás felé, gyakran személyre szabott fogadalmak formájában. A fogadalmak után következik a gyűrűk cseréje, amely szimbolizálja az örökké tartó szeretetet és hűséget.
5. Bejelentés és Csók
Miután a pár kicserélte a fogadalmakat és a gyűrűket, a szertartást vezető személy hivatalosan is bejelenti őket férjnek és feleségnek. Ezután következik az első csók, mint házastársak.
6. Visszavonulás
Az esküvői szertartás azzal zárul, hogy a friss házasok együtt, kéz a kézben elhagyják a helyszínt, míg a vendégek tapsolnak és ünneplik őket.
Ez egy általános leírás az esküvői szertartás menetéről. Minden pár egyedi, és számos módja van annak, hogy személyre szabhassátok a nagy napotokat, hogy tükrözze a stílusotokat, a hiteteket és a szereteteteket egymás iránt.